Billyho obrovské dobrodružstvo
Kniha Billyho obrovské dobrodružstvo bola napísaná známym šéfkuchárom Jamiem Oliverom, ktorý ju vytvoril prioritne pre svoje deti. Myšlienka knihy však presahuje priestory detských izieb jeho ratolestí.
Autor sa v knihe pekne pohral s prepojením reality a fantazijného detského sveta, ktorý objavujeme vďaka jeho interakcii s deťmi pri zaspávaní. Pred spánkom im však rozpráva príbeh o Billym a jeho dobrodružstve, cez ktorý sa snaží deťom podať viacero myšlienok. V príbehu sa stretávame s partiou štyroch kamarátov, ktorí radi objavujú svet, skúmajú okolie a ako to býva pri deťoch zvykom, porušujú pravidlá pre záchranu sveta. Vodcom skupiny je Billy, no čítame aj o Anne, šibalke, ktorá sa ničoho nebojí, Jimmym, ktorý rád objavuje svet do hĺbky a tiež s Andym, ktorý nie len veľa je, ale aj prdí, no keď treba, vypadne z neho vždy veľmi užitočná rada.
Billy, ktorý je našou ústrednou postavou, má rovnako ako Jamieho dcéra dyslexiu. Prenesením tejto vady na hlavného detského hrdinu sa tak Jamie snaží deťom ukázať, že aj napriek nej vedia zažiť veľa dobrodružstiev a hlavne, že to nie je ich chyba, ak sa im nedarí niečo spraviť na prvý krát. Práve táto krásna myšlienka prevyšuje nad všetky ostatné a stretávame sa s ňou naprieč celým príbehom. Billymu rodičia poradili, aby sa svojou vadou nenechal obmedziť, ale všetko sa snažil vyriešiť "Billyho špeciálnym spôsobom", pri ktorom je dôležité hlavne sa nevzdať.
Okrem toho som však v knihe vnímala aj silné posolstvo o ochrane životného prostredia. Dôležitosť environmentálnych tém je nutné deťom podávať od útleho veku, no netreba ich hlávku zbytočne zaťažovať. V knihe bola táto myšlienka podaná nenásilným spôsobom, a to formou odhalenia tajomstva znečistenia vodného toku. Vďaka čarovným postavám, lietajúcim elfom, sa deti dozvedia o "Rytme", ktorý udržiava rovnováhu v prírode. Ak sa však tento rytmus naruší, nastane postupný kolaps - v knihe sme ho mohli vnímať ako úhyn rýb v potoku, následným úhynom zvierat, ktoré ich jedli, či ubúdaním rastlinstva. Vďaka odvahe a nebojácnosti našej štvorice sme sa dopátrali k príčine. Tu Jamie nezaprel svoje povolanie a zameral sa nie len na škodlivosť danej problematiky pre prírodu, ale aj pre vyváženú stravu detí. Hlavným zdrojom znečistenia totiž bola továreň na morčacie nugetky, ktorá však rozhodne nepatrí medzi dôveryhodnú spoločnosť, naopak do potravín dávali rôzne prísady, ktoré sa tak dostávajú aj do detského žalúdka.
Priznám sa, v knihe ma občas rušilo viac priestoru venovaného príprave jedál. Ak sa na to pozriem očami dospelého človeka, bolo zaujímavé v detskej knihe čítať o dokonalej príprave lososového sendviču, no ak sa na to pozriem očami detského čitateľa je to pre mňa nepodstatná informácia. Dieťaťu je jedno, či losos chutí viac údený alebo pokvapkaný citrónom. K samotnému dobrodružstvu to nijako neprispelo.
Ďalšou dôležitou súčasťou príbehu je aj poukázanie na šikanu. Každý príbeh musí maž záporáka a tým tu bol školský šikanátor, ktorý deťom kradol peniaze, jedlo a bil ich. No ani túto skutočnosť autor nenechal len tak a prostredníctvom hlavnej postavy dieťa môže vidieť, že sa netreba nechať a šikanátorovi sa treba rozumne postaviť.
Fantasy svet bol s reálnym svetom prepojený primerane detskému veku, vždy sme presne vedeli, v akom prostredí sa práve nachádzame a čo sa to deje. Kniha sa dá výborne čítať aj po kapitolách, keďže každá kapitola v sebe ukrýva vždy nové dobrodružstvo, no spolu to nakoniec všetko dáva zmysel. Celým príbehom sa nesie viacero tajomných prvkom, ktoré deti nútia rozmýšľať nad záhadami a napokon aj dostanú odpovede.
Určite musím vyzdvihnúť nádhernú grafiku knihy. Veľké písmenká a dostatočné rozostupy medzi riadkami sú vhodné aj na čítanie, kedy si príbehom chce dieťa prejsť samé. Môže sa zdať, že kapitoly sú dlhšie, ale pomedzi strany a aj v texte sú častokrát vložené nádherné ilustrácie, ktoré prenášajú konkrétne scény z knihy priamo do obrázka, čím sa ešte viac posilňuje fantázia detí, pretože si vedia hlavné postavy a aj prostredie vizualizovať a lepšie sa im potom chápe celý príbeh. Postavy majú priamo personalizované.
Kniha je vhodná skôr pre deti na prvom stupni, ktoré už pochopia viaceré myšlienky a vedia si príbeh prečítať už aj samé. Menšie deti by pravdepodobne dĺžka príbehu nebavila a tie staršie by mohli skĺznuť k nude, keďže dramatických prvkov nie je v príbehu až tak veľa a problémami sa postavy preboria až príliš ľahko. Ideálny vek čitateľov je tak 7-11 rokov.
Za mňa dávam príbehu 4⭐️, bodík dole za spomínané jedálenské vsuvky.
KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM VO VEKU 7-11 ROKOV, KTORí RADI OBJAVUJÚ NOVÉ SVETY A RIEŠIA ZÁHADY.
Obsahové varovanie:
° šikana
Pozitíva knihy:
+ hlavná postava s dyslexiou
+ dôraz na ochranu životného prostredia
+ grafika knihy
Negatíva knihy:
- recepty zakomponované priamo v deji
Názov: Billyho obrovské dobrodružstvo
Originálny názov: Billy and the Giant Adventure
Autor: Jamie Oliver
Počet strán: 344
Rok vydania: 2023
Väzba: pevná väzba
Vydavateľstvo: BAMBOOLK (Grada)
ISBN: 9788080906320
ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA
Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: