Dokonalý policajný štát
Mrazivé čítanie. Takto by sa dala opísať kniha Dokonalý policajný štát, ktorá by sa mohla považovať za dokonalú dystopickú knihu. Mrazivé na tom je však to, že kniha je opisovaná realita.
Všetci poznáme to známe Orwellovské dielo 1984, ktoré opisuje komunistickú diktatúru a doslovné sledovanie obyvateľov. Až mi je úzko, keď musím napísať, že presne to sa dnes deje v komunite Ujgurov, ktorí žijú v čínskej švrti Sin-ťiang. No ešte si k tomu pridajte aj nacistický režim a dielo je úplne dokonané. Autor v priebehu troch rokov viedol rozhovory s vyše stovkou ujgurských utečencov, všetky svedectvá boli overované a viackrát boli ľudia požiadaní, aby svoju výpoveď autorovi zopakovali - iba tak vedel rozlíšiť, či mu ľudia hovoria pravdu a priniesť tak svetu vierohodné a nespochybniteľné svedectvo z tejto oblasti a "situácie", pred ktorou si svet ešte stále zatvára oči. Pri písaní tohto diela si dokonca musel dávať pozor na konkrétne fakty, preto už na začiatku knihy upozorňuje, že mená, dátumy a časy svedeckých výpovedí sú pozmenené. Píše totiž o dokonalej sledovacej inštitúcii, ktorej by stačil jeden presný údaj a vedeli by presne dohľadať totožnosť danej osoby a následne sa pomstiť jeho rodine, ktorá ostala v Číne. Až takto vyšpičkovanú technológiu, tzv. SkyNet, totiž nasadila Čína na túto skupinu obyvateľstva, ktorých rad radom označila za potenciálnu hrozbu pre krajinu - je jedno, či ste lekár, žena v domácnosti, alebo dieťa chodiace do školy.
Táto kniha je výborným posolstvom pre ľudstvo, ako sa aj technológia a umelá inteligencia dajú zneužiť a z toho povestného "slúži ľuďom" sa razom zmení na "slúži proti ľuďom". Za vymyslený dôvod "bezpečnosti" v danej oblasti sa všade namontujú kamery, všetko sa sleduje a vy zrazu zistíte, že kamera nie je namontovaná, aby chránila vás, ale štát pred vami. Vy ste tí sledovaní, a následne trestaní, aj keď ste zdanlivo nič neurobili. Pretože ak vás chce režim ovládať, vždy sa nájde dôvod, prečo vás potrestať. Presne toto sa začalo diať Ujgurom.
Priznám sa, zo začiatku som si vravela, že chápem myšlienku vládnych predstaviteľov. Medzi Ujgurmi sa totiž nachádzali aj zradikalizovaní moslimovia, ktorí mali v úmysle teroristické činy. Ale neskôr som len čítala zhrozená z výsledku, kam to až dokázal štát dotiahnuť. Poviete si, ak je niekto nebezpečný, nech je sledovaný, a s tým súhlasím, ale táto kniha nám opisuje, že v Sin-ťiangu to už nie je o sledovaní konkrétnych nebezpečných jedincov, ale ku každému občanovi pristupujú ako k teroristovi, a tak kontrolujú úplne všetko.
Už pri čítaní prológu máte zimomriavky, pretože máte pocit, že čítate o robotoch, nie o ľuďoch - všade kam idete si musíte oskenovať občiansky preukaz. Na základe totožnosti vás systém označí za spoľahlivú alebo nespoľahlivú osobu, v tom druhom prípade vám je samozrejme dôvod neznámy. Kedykoľvek k Vám môže prísť štátom pridelená kontrola a skontrolovať vaše bývanie, či náhodou neskrývate zakázanú literatúru. Dokonca kontrolujú aj pôrodnosť tohto etnika - viac, ako tri deti sú zakázané, ženy majú predpísanú antikoncepciu, niektoré dokonca aj povinnú sterilizáciu. A to nie je všetko - vášho partnera môžu kedykoľvek odviezť do koncentračného, teda pardon, nápravného vzdelávacieho centra, a vám pridelia nového partnera z radov dozorcov, ktorý si s vami môže robiť čo chce- áno, aj vynútiť si sex. Toto obsahuje len prológ a vy u nemáte chuť ani čítať ďalej, pretože už teraz ste zhnusení zo "situácie", ako to nazývajú domáci.
Keď však budete čítať ďalej, dozviete sa oveľa viac. Osobne som napríklad netušila, že ak chce nejaká zahraničná spoločnosť poskytovať svoje služby v Číne musia súhlasiť s rôznymi podmienkami, medzi inými aj tou, že vláde poskytne údaje o jej užívateľoch. Ako prvá spoločnosť na to pristúpila Yahoo, neskôr sa však pridali aj spoločnosti ako Google, či Microsoft. Aj keď zo začiatku Čína možno v používaní internetu zaostávala, dnes z neho ťažia maximum. začínali s kamerami na baterky, neskôr s tými pripojenými na IP adresy a skončili pri umelej inteligencii. K jej fungovaniu však potrebovali dáta a tie získavali rafinovanou formou - obmedzili používanie internetu iba na aplikácie, ktoré vydala a schválila vláda, a tak ľudia nepoužívali Facebook, ale ich aplikáciu WeChat - a tak, postupným získavaním dát, ktoré im nič netušiaci obyvatelia poskytovali sa plnil systém SkyNet a vzišla z neho dokonalá špehovacia metóda.
O systéme SkyNet by sa dalo písať dlho, v knihe si však prečítate napríklad aj o spoločnosti Huawei, určite si pamätáte nie tak dávnu aféru zákazu tejto spoločnosti na trhu a obmedzení jej služieb pre používateľov týchto zariadení. Súvisí to práve so systémom sledovania a zbierania dát. Okrem toho si však v knihe prečítate aj o fungovaní "prevýchovných" táborov, kde sa mohol dostať každý - ich cieľom bolo úplne vymyť mozog každému, kto do neho vstúpil a to hlavne cez extrémnu propagandu komunistického režimu. O tomto rozpráva aj Maysen, mladá ujgurka, ktorá to zažila na vlastnej koži len preto, že prejavila záujem o štúdium diplomacie v Turecku. Okrem toho však nešetrí ani kritikou nadnárodných spoločností, ktoré sa na tomto podieľajú a v tichosti tento útlak tolerujú, pretože sa boja straty ziskov. Doslova za vlastný blahobyt zapredali slobodu a dôstojnosť milióna ľudí.
Kniha je rozdelená na kapitoly, preto si čítanie môžete rozdeliť, ja som ju čítala dlhšie, každý deň som si prečítala jednu - dve kapitoly. Tie sú tak akurát dlhé a striedajú sa tie, kde autor opisuje čínsky špehovací systém a ich technológie s tými, kde si môžete prečítať konkrétne výpovede a svedectvá ľudí. Na konci knihy nájdete aj vysvetlenie ku všetkým poznámkam, ktoré boli v knihe uvedené. Priznám sa, táto časť bola trošku chaotická, pretože obsahovala okrem presných zdrojov, medzi ktorými sú aj konkrétne linky aj priame vysvetlenie konkrétneho problému, čo sa mi trochu plietlo a bolo to trošku neprehľadné.
Ak by som si z tejto knihy mala odniesť, čo i len jednu výstrahu, je to hlavne nedôvera v IT technológie a umelú inteligenciu. Áno, je veľmi užitočná, ale keď sa vymkne z rúk, stane sa diabolskou formou vášho väzenia, pretože už nebude nič ako súkromie. Je veľmi dôležité uvedomiť si, kde všade človek poskytuje svoje údaje, a v akej miere využíva technológie. Knihu určite odporúčam všetkým, ktorí majú radi sci-fi a dystopiu, ale myslite na to, že aj keď táto kniha má prvky z oboch, oproti nim je až kruto reálna. Knihe nemôžem dať inak ako 5⭐️/5, aj keď najradšej by som jej dala 0, pretože opisuje skutočne desivé udalosti, ktorým sa vám bude ťažko veriť.
Originálny názov: The Perfect Police State: An Undercover Odyssey into China's Terrifying Surveillance Dystopia of the Future
Názov: Dokonalý policajný štát
Autor: Geoffrey Cain
Počet strán: 368
Rok vydania: 2022
Väzba: pevná väzba
Vydavateľstvo: IKAR
ISBN: 9788055184036
ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR
Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: