Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Domček v Írsku

23.11.2023

Každou ďalšou knihou od Julie Caplin sa utvrdím v tom, že jej príbehu sú úplný balzam na dušu. Aj keď sa v podstate stále točíme okolo toho istého, vždy príde s niečím novým, niečím neopozeraným a niečím, čo ma úplne pohltí a vtiahne. A tak sme tentokrát navštívili Írsko. Ide už o ôsmu knihu zo série Romantické úteky.

Írsko milujem od momentu, kedy som navštívila Dublin a išla sa pozrieť aj na útesy neďaleko neho.  Možno preto som tento príbeh prežívala o niečo viac, pretože všetky spomínané destinácie v Dubline, o ktorých sa bavili naši hlavný hrdinovia poznám a osobne som ich navštívila. Príbeh sa stal pre mňa krásnou spomienkou na časy, keď som bez problémov len tak sedela v Temple Bare a nasávala jeho atmosféru. 

V poslednej knihe, Chata vo Švajčiarsku sme sa stretli s Mínou, no ako dobre vieme, tá mala sestru, Hannah. A práve tá sa stala tentokrát hrdinkou príbehu. Za seba môžem povedať, že síce som mala rada aj nezávislú a nespútanú Mínu, Hannah mi prirástla k srdcu trošku viac. Aj napriek tomu, že na rozdiel od svojej sestry je krotkejšia, cítila, že potrebuje na chvíľku pauzu od práce a túži zažiť niečo iné, nepoznané aj ona. Inšpirovala ju k tomu sčasti práve Mína, ktorá sa presťahovala do Švajčiarska, no aj túžba dokázať nielen ostatným, ale hlavne sebe, že dokáže prekonať vlastné hranice. Rozhodla sa absolvovať intenzívny kurz varenie v prestížnej kuchárskej škole v Írsku. Hneď po príchode do Dublinu stretáva Conora, krásneho a príťažlivého muža, ktorý má charizmu na rozdávanie a prežije s ním intenzívnu noc. Na chvíľkové vzplanutie sa snaží zabudnúť hneď ráno, v tichosti sa zbalí a vyparí sa z jeho izby. Aké je však jej prekvapenie, keď Conora stretáva v kuchárskej škole a dozvie sa, že je to svetoznámy šéfkuchár, ktorého matka je navyše vychýrená majiteľka a lektorka školy, ktorú absolvuje.

Hannah mi ako postava bola veľmi sympatická, aj napriek tomu, že miestami pôsobila upäto, obľúbila som si ju práve pre jej rozvážnosť, schopnosť komunikovať nie len svoje pocity, ale byť dobrým mediátorom aj medzi inými postavami a aj jej húževnatosť zlepšovať sa. Nepatrila medzi najlepších kuchárov na kurze, práve naopak, no napriek tomu to nevzdala a chcela sa zlepšovať. 

Conor sa síce miestami správal ostražito a nedostupne, no všetko sa vysvetlilo a mne osobne tiež sadol. Fandila som im a páčilo sa mi, že chcel od života viac, ako len slávu a úspech, ktoré mu nepriniesli šťastie. Ku koncu príbehu som sa síce chytala z jeho sebestrednej dedukcie za hlavu, ale na základe toho, čo sme o ňom vedeli som ho vedela pochopiť a autorka potrebovala nejakú drámu ku koncu. 

Čo sa týka vedľajších postáv autorka sa nesnažila vytvoriť dokonalé prostredie a fantastickú partiu, ako to bolo napríklad v Cukrárni v Paríži. Mali sme tu postavy, ktoré nám boli prirodzene sympatickejšie ako tie druhé. Do druhej kategórie patrí najmä Jason a Fliss, ktorí mi liezli na nervy, no ani ich autorka nechcela nechať na čiernej listine a vysvetlila, prečo sa správajú tak, ako sa správajú. Postavou Izzy si opäť vybudovala odrazový mostík k ďalšiemu príbehu, čím znovu prepojila všetky svoje príbehy. S Izzy sa totiž stretneme aj v časti Hrad v Škótsku.

Musím povedať, že v tejto knihe bolo jedál, varenia a celkovo práce s jedlom dostatočné množstvo, no výborne to dopĺňalo charakter príbehu. Užívala som si aj pasáže odohrávajúce sa v kuchyni a všetky vône a chute som si vedela predstaviť. Tentokrát však autorka spomínala nie len konkrétne jedlá ale občas aj postupy, či dokonca suroviny. Osobne by som napríklad chcela vyskúšať holandskú omáčku z príbehu, aj keď nebol presne dopodrobna opísaný postup s presným použitým množstvom surovín, na základe opisu si recept viem už upraviť,

Prostredie som si zamilovala, tiež opisy farmy a starostlivosti o ňu. Scény so sliepkami, bylinková záhrada, prasiatka - bavilo ma čítať o všetkom. Tiež miestna komunita a opisy írskej krčmy boli dokonalé. Presne to som zažila aj ja v Dubline. Hromada ľudí pri bare, rozhovory jeden cez druhý, v pozadí z rádia pustená írska hudba alebo živá hudba, srdečné úsmevy a pocit, že ste súčasťou komunity. Navyše oceňujem aj poukázanie na trend slow-food, ktorý upozorňuje na používanie predovšetkým lokálnych čerstvých potravín, čiže táto kniha má navyše aj environmentálne pozadie

Príbeh patrí podľa mňa k tým vydarenejším zo série a patrí k tým, ktoré si určite ešte niekedy rada prečítam. Opisovať štýl autorky je zbytočné. Buď vám Caplin sadne, alebo nie. Ja som veľmi rada medzi čitateľmi, ktorí jej príbehy vnímajú naozaj ako romantické úteky od reality.

5⭐️ /5.

KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI ROMANTICKÉ PRÍBEHY BEZ PREHNANEJ DRÁMY A RADI PRI TOM SPOZNAJÚ PROSTREDIE A CHUTE INEJ KRAJINY.


Obsahové varovanie:

° scéna vyhrážania so zbraňou

Pozitíva knihy:

+ pokojný príbeh bez dramatických scén

+ sympatické postavy

+ dôveryhodný opis prostredia

Negatíva knihy:

- predvídateľnosť deja

Originálny názov: The Cosy Cottage in Ireland

Názov: Domček v Írsku

Autor: Julie Caplin

Počet strán: 352

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: Cosmopolis

ISBN: 9788080904340


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: