Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Ôsmy div sveta

05.02.2023

Od knihy Ôsmy div sveta som mala úplne iné očakávania, a žiaľ, neboli tak úplne naplnené. Kniha nie je zlá, ale priznám sa, nedokázala som si k nej vytvoriť takmer žiadne puto a niekedy ťažko držala moju pozornosť.

Príbeh z obdobia Zlatého veku New Yorku, z roku 1897, nám približuje život mladej Rose, ktorá má len jednu túžbu - stať sa po vzore svojho otca uznávanou architektkou. To však vo svete, v ktorom sa od ženy očakáva predovšetkým dobrý vydaj a splodenie potomka, nie je také jednoduché. Jediný, kto ju v tom podporuje, je jej otec, ktorý ju zaúča do tajov tohto remesla vo svojej továrni. Naopak, jej matka je rozhodnutá vydať ju za bohatého mešťana, ktorý zabezpečí nie len Rose, ale aj celú jej rodinu. 
Zatiaľ čo Rose sa snaží dokázať mužom v New Yorku, že aj žena môže byť úspešná, Ethan Salt sa snaží presvedčiť spoločnosť, že aj zvieratá majú právo na dôstojnú starostlivosť. Každý mesiac zápasí s prežitím a zabezpečením peňažných darov, ktoré by mu pomohli s chodom jeho cirkusového zvieracieho útulku. Životy oboch postáv sa prepoja, no s ich prepojením je nie každý stotožnení, čo so sebou prináša problémy pre všetkých.

Autorka sa zamerala na toľko tém, že som mala problém pomenovať, čomu vlastne chce pripísať nosnú tému príbehu - zlatý vek Ameriky, architektúra, rovnoprávnosť žien, ženský spolok, spoločenské konvencie, rozdiely medzi chudobou a bohatstvom alebo neľudské zaobchádzanie so zvieratami?

Čo musím uznať je fakt, že má zjavne spisovateľský talent, ale na mňa bolo v knihe občas priveľa opisov architektúry a potom sa mi v tom strácali samotné emócie postáv a dianie okolo. Viackrát som sa pristihla pri tom, že čítam o úžasnom opise nejakej budovy, ale myšlienky mi úplne utekajú a musela som celý odstavec prečítať znovu. A pritom nepatrím k čitateľom, ktorí by sa bohatým opisom vyhýbali, ale z nejakého dôvodu ma to v tejto konkrétnej knihe nechytilo, aj keď paradoxne, tvorili jej dôležitú súčasť vzhľadom na túžby hlavnej hrdinky. Oveľa viac ma zaujímalo, čo sa dialo v časti príbehu venujúcej sa inej téme.

A to najmä časti, kde sa Rose zúčastňovala ženského spolku, a kde opisovali neľudské podmienky pri práci, bezpečnosť pri samotnej práci žien v továrňach, či nerovnosti medzi mužmi a ženami a pod. Tiež časti, kde Ethan bojoval za dotácie pre svoj zvierací cirkusový útulok boli zaujímavé, miestami až skľučujúce. Hlavnou hrdinkou zvieracieho útulku bola slonica Daisy, ktorá si najmä v závere knihy prežila hrozné zaobchádzanie.

Na hlavnú interakciu postáv som čakala až do cca strany 200, aj keď sa stretli už oveľa skôr, no dovtedy to bol pomalý, miestami rozvláčny dej, kde sme sledovali Rose a na jednej strane je túžbu byť slobodnou a uznávanou architektkou, a na druhej strane jej naivné očarenie chlapom, ktorý od začiatku pôsobil ako záporák. Vytriezvenie prišlo až v momente, keď sa na scéne objavil Ethan, druhý hlavný hrdina príbehu. Po ich stretnutí a vznikom ich spoločného projektu kniha nabrala na dynamike, oveľa lepšie sa mi čítal samotný príbeh a dokázala som sa viac sústrediť na dej. Škoda však, že to neprišlo skôr.

Musím však oceniť prieskum, ktorý autorka spravila - do knihy vložila viacero významných postáv tej doby, a aj keď možno priamo nezasahovali do deja, ich prítomnosť dodávala deju autenticitu - Tesla, Edison, Rockefeller, či J.P.Morgan. Ak ste čítali knihu o Teslovi, viacero faktov spomenutých v tejto knihe vám bude známych. Tiež ma prekvapilo, že autorka do knihy  zahrnula ako námet aj zo skutočnej udalosti, ktorá sa stala historickým míľnikom - zabitie agresívnej slonice Edisonovým striedavým prúdom, ktoré bolo zaznamenané na kinematograf (kameru), ktorú tiež vynašiel. Pozitívne však zmenila koniec tohto hrozného pokusu, a zatiaľ čo v realite boli ľudia svedkami doslova upálenia slona zvnútra, v knihe autorka slonicu Daisy zachránila. 

Kniha bola fajn, ale nič také, čo by som potrebovala niekedy čítať znovu. V knihe sa na môj vkus toho dialo príliš veľa, rozsah problémov a tém, ktorým sa chcela venovať bol taký široký, že žiaľ, niektoré témy išli na úkor ďalších od úzadia a nebol im potom venovaný dostatok času.

Ak však túžite čítať román zo zlatého veku New Yorku, určite po knihe siahnite - dozviete sa aj veľa historických faktov. Knihe dávam 3⭐️ /5.

Originálny názov: The Eight Wonder 

NázovÔsmy div sveta

Autor: Tania Farrelly

Počet strán: 392

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055186832


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI POMALŠIE ZAČIATKY, BOHATÉ OPISY, HISTÓRIU A TÉMU ZVIERAT.


Obsahové varovanie:

° smrť viacerých postáv

° detailne opísané neľudské zaobchádzanie so zvieratami, týranie zvierat

° obmedzované ženské práva

Pozitíva knihy:

+ historické fakty a osobnosti

+ poukazovanie na nerovnosť a nerovnoprávnosť medzi ľuďmi

+ ženská iniciatíva

+ poukazovanie na práva zvierat

Negatíva knihy:

- neskorá interakcia medzi hlavnými postavami

- pomalý začiatok príbehu

- priveľa tém spracovaných okrajovo