Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Psychológia sériových vrahov

24.11.2021

Viete, aký je rozdiel medzi sériovým vrahom, masovým vrahom, záchvatovým vrahom, či čo to je tzv. perióda cooling off? 

Ak nie, tak vám určite odporúčam siahnuť po knihe Psychológia sériových vrahov, ktorá je doslova "encyklopédiou" pojmov, informácií a príkladov priamo k tejto téme. Dokonca vám ju odporúčam aj v prípade, že ste len fanúšikom kriminálok, alebo vás zaujíma, prečo sa niektorí ľudia vôbec uchýlia k tak ohavným činom ako sú vraždy, a čo ich k tomu vedie.

Kniha je rozdelená na dve časti - teoretickú a praktickú. V prvej časti nás autor oboznámi s pojmami a faktormi, na základe ktorých môžeme rozdeliť sériových vrahov. Ako laik som vedela, že nikto sa nenarodí ako vrah len tak, sám od seba, ale každý má nejaký spúšťač, ktorý v ňom túto zvrátenosť odomkne. A teda faktorov, na základe ktorých môžeme rozdeliť vrahov je naozaj veľa- faktor organizovanosti, časového obdobia, vzťahov v detstve (áno, už nezdravým prístupom v detstve sa dá vychovať sériový vrah), či dokonca aj inklinácia k sektám, či rasizmu. Sama som bola prekvapená, čo všetko môže človeka priviesť k tomu, že postupne zabíja ľudí a v mnohých prípadoch sa im na to ani nepríde. Priznám sa, pri čítaní tejto časti som občas trpela paranojou, či sa aj okolo mňa nenachádza nejaký utajený sériový vrah, ktorý si na mňa brúsi zuby a v tichosti si v hlave kuje plány, ako ma zabije. Choré, ja viem, ale toto všetko umocňuje fakt, že kniha nie je fikcia, všetko je to postavené na reálnych skúsenostiach a dlhoročných štúdiách autora, ktorý skúmal prípady najznámejších sériových vrahov a hľadal medzi nimi určitú kauzalitu.

Kniha vyžaduje svoj čas, ja sama som si ju čítala postupne, pretože spomínaná prvá časť, aj keď je síce kratšia, sa venuje práve teórii a vysvetleniu a je písaná podrobne, a ak som sa snažila prečítať toho veľa strácala som pozornosť, a druhá časť, v ktorej je skutočných 200 prípadov brutálnych činov vás zase nenechá kľudne spať, preto neodporúčam túto časť čítať tesne pred zhasnutím nočnej lampy. Pretože to už nie je teória, ku ktorej sa autor dopracoval skúmaním, to je realita, ktorá sa skutočne stala. A to je priam mrazivé čítanie. 

Autor v tejto časti vychádza z konkrétnych záznamov, či mediálnych výstupov a nájdete tu aj reálne fotky vrahov, či dokonca kresby, ktoré im slúžili ako "motivátor". Miestami mi až zimomriavky prechádzali, keď som si prečítala, že niektorí majú dokázaných napr. iba 8 vrážd, pričom sa predpokladá, že v skutočnosti ich bolo 160+. To je hrozné si už len predstaviť, nie to ešte spáchať. Pokiaľ pozeráme večerný film všetko je to pre nás akési vzdialené, ale keď si človek predstaví, že toto sa skutočne deje, je mu skutočne ťažko. Osobne som si na sebe všímala, že príbehy vrahov, ktorí pochádzali z oblasti Česka alebo Slovenska som vnímala akosi viac, možno práve tým, že umocňovali skutočnosť, že sa to deje aj tu. 

V tejto časti autor zvolil abecedné členenie, a na začiatku každého skutočného príbehu je okrem fotky aj tabuľka, ktorá nám v krátkosti zhrnula stručné informácie o danom človeku. Meno, počet obetí, prezývka, vzdelanie, no autor sa zameral aj na faktory, ktoré spomínal v prvej časti a snažil sa začleniť tieto osoby aj podľa prediktorov, typu vraha a typu obetí, aké si vyberal. Veľkým faktorom je aj sexuálna preferencia a rodina, z ktorej pochádza vrah. Nezabudol spomenúť aj trest, ktorý vrah dostal, a veľa krát sa tu okrem trestu smrti či doživotia vyskytli aj prípady, kedy bol vrah prepustený pre nedostatok dôkazov. Naozaj pestrá škála všetkých možných typov. Niektorým vrahom venoval pochopiteľne viac textu a iných spomenul len okrajovo, no niet sa čo čudovať, niektoré prípady sú tak mediálne známe, že zhrnúť ich do pár viet je nemožné. 

Za všetkých spomeniem príklad Teda Bundyho, pri ktorom som ja osobne zvýšila pozornosť, pretože som narazila na meno, ktoré je všeobecne známe. No poznala som ho len z filmu, kde ho stvárnil Zac Effron, pre mňa navždy Troy Bolton z High School Musical, preto som možno filmovú verziu Teda nebrala až tak vážne. Ale zrazu som ho našla v knihe, spomínaného ako vraha mladých žien, ktorému nerobilo problém zavraždiť mesačne jedno dievča, ktoré priamo lákal z internátu, verejnosť ho nepodozrievala, pretože pôsobil vierohodným dojmom, pomáhal aj v politickej kampani guvernérovi. Dokonca tu vidíte jeho reálnu fotku zo súdneho procesu, kde sa obhajoval. A zrazu aj ten film začnete vnímať inak.

Našli sa dokonca takí, ktorí si na svojej povesti sériového vraha vybudovali slávu, nepochopiteľne som krútila hlavou, keď som si čítala, ako niekto zvrátené kresby istého vraha tlačil ako pohľadnice a predával ich verejnosti, ak sa na nich nachádzal podpis iného sériového vraha, dokonca stúpali na hodnote. Celé zle.

Myslím, že kniha poslúži  študentom psychológie ako základ k ďalšiemu štúdiu, pričom v závere knihy nájdete aj zoznam použitej literatúry, no tým, že je písaná naozaj čtivo určite zaujme aj laikov, ktorí chcú vedieť, čo môže človeka viesť k takémuto nepochopiteľnému činu. A po prečítaní knihy zistíte, že keď sa človek hlbšie zameria na motivácie, minulosť vraha a vidí pred sebou fakty čierne na bielom, vlastne to až tak nepochopiteľné nie je, pretože vo všetkom sa dá nájsť nejaká kauzalita. A veľmi oceňujem aj slovník pojmov, ktorý mi pri čítaní veľmi pomohol. Kniha je naozaj prínosným dielom, pretože aj keď to možno vyznie paranoidne, naozaj nás vráti do reality a pripomenie nám, že byť ostražití nie je na škodu.

Originálny názov: Psychologie sériových vrahů

Názov: Psychológia sériových vrahov

Autor: Andrej Drbohlav

Počet strán: 464

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080901936


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: