Tajomstvá zámku Ashmore
Ak by ste sa ma spýtali, čo si o knihe myslím po prvých 2-3 kapitolách, asi by som nebola moc nadšená, ale potom ma to tak pohltilo, že na čítanie knihy som sa doslova tešila.
Milujem historické romány, ktoré nie sú historické len vďaka obdobiu, v ktorom sa odohrávajú, ale naozaj obsahujú aj kúsok histórie. No priznám sa, keď som najprv otvorila knihu a privítal ma zoznam postáv na tri strany, najprv ma to vyplašilo. Aj keď zo začiatku som pravidelne pretáčala strany na úvod knihy, aby som sa zorientovala, postupne som si každú postavu tak osvojila, že to bolo zbytočné. Viacero postáv v príbehu dodalo celému deju autenticitu, pretože sme nečítali 500 strán len príbeh dvoch postáv, ale pravidelne sme nazerali do života aj tých ostatných.
Kniha si ma preto získala predovšetkým svojím pestrým príbehom, raz sme sa ocitli v centre večierku počas sezóny, kde si muži nahovárajú mladé dievčatá súce na vydaj, no ihneď po otočení stránky sme sedeli so služobníctvom v kuchyni a preberali nové klebety. Pár kapitol na to, sme sa venovali vnímaniu ženského intelektu počas tohto obdobia, a vzápätí na to sme riešili prvé lásky a sklamania. Naozaj široká škála osudov, ktoré vás zaujmú svojou originalitou.
Anotácia knihy sa zameriava predovšetkým na príbeh mladého Gilesa, ktorý sa po náhlej a tragickej smrti otca stane novým grófom na zámku, ktorý je však zaťažený veľkými dlhmi, a Kitty, plachého dievčaťa, ktoré je však veľmi bohaté a sobášom s ňou by Giles vyriešil všetky problémy. No dostaneme oveľa viac. Tento vzťah trošku skomplikuje Kittina najlepšia priateľka Nina, ku ktorej má Giles oveľa väčšie sympatie, ako ku Kitty, ale vôbec to nie je také tragické, ako by sa to z anotácie ku knihe mohlo zdať. Dokonca sa mi páčilo, ako postupne v ňom rástla láska a úcta aj ku Kitty, ktorú si vzal len z povinnosti. Aj Kitty sa postupne stávala viac asertívnou, postupnými krokmi sa učila postaviť sa za svoje názory a nebáť sa presadiť si ho. Veľmi pekný a decentný prerod, a čo veľmi kvitujem, že bol naozaj uveriteľný. Kitty sa nestala smelou zo dňa na deň, stále mala v sebe skryté obavy a musela sa uisťovať, často hľadala podporu aj v manželovi, ktorého milovala, no aj tak bolo cítiť, ako sa postupne mení na ženu s názorom.
Postavy Gilesových súrodencov boli tiež veľmi rôznorodé, zatiaľ čo najstaršia Linda len čakala, kedy dostane nejaké peniaze od staršieho brata, či z dedičstva, mladšie sestry Rachel a Alice na peniaze ani nepomysleli, skôr mi ich bolo ľúto, pretože vyrastali prakticky osamelé, a nemať jedna druhú, ich dospievanie by bolo veľmi smutné. V knihe zažívali svoje prvé lásky a sklamania a páčilo sa mi, ako sa s nimi Kitty skamarátila, a aj vďaka nej mohli postupne spoznávať aj svet mimo zámok Ashmore. Gilesov brat Richard mal tiež veľmi zaujímavý príbeh, raz som ho nevedela vystáť, inokedy mi ho tiež bolo svojím spôsobom ľúto.
Nina, najlepšia kamarátka Kitty bola úžasná postava - emancipovaná, vážila si priateľstvo s Kitty, aj keď bola tajne zaľúbená do jej manžela, mala túžbu robiť správne veci. Jej časť príbehu sa mi páčila celá, od jej sprevádzania Kitty na plesoch, až po jej vlastnú svadbu, ktorá síce nebola z lásky, ale tiež mala základ predovšetkým v rešpekte a úcte medzi oboma hlavnými aktérmi. Mne sa dokonca ráta aj to, že autorka nemala potrebu príbeh vyskladať na nešťastnej láske, a nedajbože na nejakých podvodoch a neverách, ale každej hlavnej postave dopriala prijateľný osud.
Sledovať príbeh služobníctva bolo tiež zaujímavé, sympatizovala som s Dory, ktorá príbeh z pohľadu služobníctva otvárala, a to najmä pre jej odvahu nebáť sa povedať svoj názor služobne starším sluhom, a najmä pre jej postoj k Jamesovi, zákernému sluhovi, ktorý sa z obyčajného sluhu nekalými praktikami stal grófov komorník. Jeho postava mi vyslovene vadila, bola toxická a v žiadnej časti jeho príbehu som mu nedokázala fandiť. Okrem už spomínaných zákerností mi vadil aj jeho pohľad na slúžky a ženy všeobecne, ktoré vnímal len skrz ich telo, neustále sa povyšoval a urážal ostatných.
Ako som zo začiatku spomenula, kniha obsahuje aj skutočný kus histórie - odohráva sa v čase, keď kráľovná Victoria zomrela a na trón nastúpil jej syn Eduard VII., ktorý bol na rozdiel od jeho matky veľmi spoločenský, o čom svedčilo množstvo spoločenských udalostí, ktoré sa v tom období konali. Za jeho panovania bolo Anglicko významné predovšetkým technologickým pokrokom. V knihe boli okrajovo spomenuté aj udalosti ako Búrska vojna v Afrike, vzostup automobilov, elektrifikácia a na moje prekvapenie aj sufražetky a ich právo voliť. Dokonca autorka spomenula aj to, ako museli kráľa dva dni pred korunováciou operovať, pretože mal problémy so slepým črevom, a práve vďaka tejto dovtedy nevídanej operácii sa v medicíne začalo slepé črevo operovať.
Kniha je tak nie len príjemným oddychovým romantickým čítaním, ale aj sa pri nej čo-to naučíte z histórie. Máme možnosť nahliadnuť do života v Anglicku po smrti tak významnej panovníčky, akou kráľovná Viktória bola a aj keď to je už 120 rokov dozadu, pri knihe som si uvedomila, že to je v podstate len 6 panovníkov od dnešnej kráľovnej Alžbety II., pričom ona sama vládne už 70 rokov z tohto celého obdobia - to je viac ako všetkým jej 5 predchodcov dokopy. Anglicko má úžasnú históriu a v tejto knihe bola veľmi citeľná, to považujem za najväčší prínos tejto knihy.
Jazyk autorky je tiež jedinečný, písala v tretej osobe, preto som sa cítila ako nemý pozorovateľ deja, chvíľku mi trvalo prepnúť sa na tento štýl, ale hneď ako som si zvykla, úplne som videla pred očami film, ktorý sa mi odohrával v hlave. Rozdelenie na kapitoly pre mňa nemalo nejaký špeciálny význam, pretože častokrát sme aj v samotnej kapitole prešli do príbehu iných postáv, preto to skôr vnímam len ako praktické upravenie knihy, aby sme si vedeli prípadne príbeh rozdeliť na časti.
Napriek tomu, že kniha má vyše 500 strán niektoré príbehy ma tak zaujali, že by som chcela vedieť ich pokračovanie. Veľa otázok a osudov ostalo ešte nedopovedaných, určite by som zniesla aj ďalších 500 strán príbehu, pretože kniha je naozaj výborná. Preto dúfam, že autorka nás ešte poteší nejakým pokračovaním a uzatvorením príbehu.
Ak teda hľadáte knihu, ktorá vás naplní nie len dobrým pocitom pri čítaní, ale aj vám trošku rozšíri vedomosti a zároveň nie je bezduchá, určite po knihe siahnite. Dovolím si tvrdiť, že po knihe Outlander, je toto ďalší výborný historický román, ktorý zahrnul do deja aj skutočné udalosti. Okrem toho, aj keď by si to niekto mohol myslieť, erotika v knihe je minimálna, a ak sa náhodou takéto scény v knihe vyskytli, autorka sa im príliš nevenuje, naopak sú podané veľmi decentne. V porovnaní so sériou Bridgertonovcov, kde si príbehy zakladajú práve na takejto chémii postáv, v tejto knihe to nehľadajte.
Prekúsnite sa možno trošku zdĺhavejším začiatkom, neodkladajte knihu, ale nechajte sa naplo pohltiť príbehom, povedzme si na rovinu, hneď ako sa v príbehu ocitnú ženy a hlavné ženské hrdinky, príbeh dostane úplne iný rozmer. U mňa má kniha 5⭐️/5.
Originálny názov: The Secrets of Ashmore Castle
Názov: Tajomstvá zámku Ashmore
Autor: Cynthia Harrod-Eagles
Počet strán: 512
Rok vydania: 2022
Väzba: pevná väzba
Vydavateľstvo: IKAR
ISBN: 9788055182292
ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR
Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: